Podczas 3 Konferencji Klimatycznej przewiduje się przeprowadzenie warsztatów w pracowni mikrosondy jonowej SHRIMP. Tematem warsztatów będzie: „Izotopowy zapis paleotemperatur – zastosowania mikrosondy jonowej SHRIMP IIe/MC”.

Zainteresowani uczestnicy Konferencji proszeni są o potwierdzenie swojego akcesu w warsztatach, podczas rejestracji lub zgłoszenie e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc jest ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Mikrosonda jonowa SHRIMP IIe/MC (Sensitive High Resolution IonMicroprobe) zaopatrzona w cezowe źródło jonów pierwotnych ma możliwość detekcji stabilnych izotopów pierwiastków lekkich, w tym tlenu i parametru δ18O, przy zachowaniu dużej precyzji i czułości pomiarów.

Systematyczne analizy zawartości izotopów stabilnych tlenu i δ18O na mikrosondzie SHRIMP są realizowane w stanie stałym, bez homogenizacji próbki w skamieniałościach węglanowych i apatytowych, w muszlowcach, skorupkach otwornic, otolitach ryb, w konodontach i prowadzą do określania paleotemperatur środowiska życia organizmu.

Oznaczenie zawartości izotopów stabilnych, a zwłaszcza tlenu δ18O, służy rekonstrukcjom zmian klimatycznych w szeroko rozumianej skali czasu geologicznego.

Zobacz folder: Pracownia Mikrosondy Jonowej SHRIMP IIe/MC (Sensitive High Resolution Ion MicroProbe)