Sposób dostarczania materiałów. Tekst i materiał ilustracyjny artykułów należy dostarczyć w formie elektronicznej pod adres:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. We wszystkich pracach należy zamieścić imię, nazwisko i adres do korespondencji (wraz z numerem telefonu i adresem e-mail) autora, do którego należy wysłać tekst w celu autoryzacji.

 Tekst. Materiał przeznaczony do druku musi być przesłany w pliku Word (do wersji 2007 włącznie). Poszczególne teksty (po wliczeniu tytułu, autorów, afiliacji, abstraktu, słów kluczowych, literatury, przypisów i podpisów) nie powinny przekraczać podanych objętości: artykuły przeglądowe – 6400 słów, artykuły naukowe – 4000 słów;  Jedna strona druku odpowiada ok. 6 tys. znaków ze spacjami.
Teksty mają być nie justowane, pisane z podwójną interlinią. Materiały niezgodne z wymogami PG będą odsyłane do autorów.

 Kontakt i korekta. W przypadku prac zespołowych prosimy o wskazanie autora do korespondencji i korekty tekstu. Odpowiada on za kontakt ze współautorami oraz akceptację materiału do druku.

 Fotografie autorów. Do wszystkich rodzajów artykułów dołączamy fotografie autorów, jednak autor decyduje, czy chce zamieścić swoje zdjęcie.

 Tabele. Tabele muszą być zapisane w takim formacie jak tekst lub w arkuszu kalkulacyjnym (do wersji 2007 włącznie) i umieszczone w oddzielnych plikach, a także ponumerowane cyframi arabskimi zgodnie z kolejnością pojawiania się w tekście.

 Ryciny. Wszystkie ryciny powinny być zapisane w oddzielnych plikach i ponumerowane zgodnie z kolejnością odsyłaczy w tekście. Podpisy do rycin należy zestawić w osobnym pliku. Wszystkie obiekty tekstowe na rycinach powinny być edytowalne. Mapy, przekroje, schematy itp. powinny być przygotowane w programie CorelDraw (do wersji 13.0 włącznie). Schematy, wykresy itp. mogą być też przygotowane w aplikacji Microsoft Excel (każdy w osobnym arkuszu). Fotografie należy przysyłać w wersji cyfrowej. Rozdzielczość zdjęć kolorowych musi wynosić co najmniej 300 dpi, a czarno-białych – 600 dpi. Preferowane są popularne formaty bitmapowe (np. TIFF, BMP, CPT; należy pamiętać, że stosowanie formatów kompresujących, jak np. JPEG, powoduje nieodwracalne obniżenie jakości zdjęcia, dlatego należy ich unikać).

 Wszelkie objaśnienia muszą być umieszczone na rycinach. Wyjątkiem są objaśnienia skrótów literowych, które mogą być umieszczone w podpisie pod ryciną. Wszystkie miejscowości, otwory, kopalnie itp. wymienione w tekście artykułu powinny być przedstawione na mapce lokalizacyjnej bądź szkicu sytuacyjnym. Na mapkach lokalizacyjnych należy umieścić szkic większego regionu geograficznego/palaeogeograficznego z zaznaczonym obszarem badań. Tam, gdzie jest to właściwe, należy umieścić podziałkę liniową, kierunek północy, kierunki świata. Wątpliwości związane z materiałem ilustracyjnym prosimy wyjaśniać z grafikiem ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).

Wszystkie tabele i ryciny powinny być zapisane w oddzielnych plikach i ponumerowane zgodnie z kolejnością odsyłaczy w tekście. Elementy te nie mogą przekraczać wielkości jednej strony druku (171 ´ 253 mm). W artykułach naukowych i przeglądowych tytuły rycin i tabel oraz wszystkie komórki tabeli, jak również wszystkie elementy opisowe rycin, muszą być podane w języku polskim i angielskim.

 Literatura. W tekście należy powoływać się na literaturę, cytując nazwisko autora i rok publikacji (np. Kowalski, 2002; Kowalski & Nowak, 2002; Kowalski i in., 2001). Spis literatury musi zawierać wszystkie pozycje, które pojawiają się w pracy – zarówno w tekście, jak i na rycinach i w tabelach – w tym norm, aktów prawnych itp. W spisie należy wymienić wszystkich autorów cytowanych pozycji. Publikacje w alfabetach innych niż łaciński powinny być podane w polskiej transkrypcji. Niepublikowane prace i artykuły w przygotowaniu nie powinny być cytowane. Artykuły zaakceptowane do druku, ale jeszcze nieopublikowane, powinny być oznaczone dopiskiem „w druku”.
Spis literatury powinien być przygotowany alfabetycznie, zgodnie z załączonym przykładem:

 BARAN A. & HAŁAS S. 2011 – Badania izotopowe wód mineralnych Iwonicza-Zdroju i Lubatówki. Biul. Państw. Inst. Geol., 444: 5–14.
EHLERS J., GIBBARD Ph.L., KOZARSKI S. & ROSE J. (red.) 1995 – Glacial deposits in North-East Europe. Balkema, Rotterdam.
KRYGOWSKI B. 1972 – Nizina Wielkopolska. [W:] Galon R. (red.) Geomorfologia Polski, tom 2, Niż Polski. PWN, Warszawa: 186–233.
MARUSZCZAK H. 1985 – Problems of stratigraphy loesses in Poland. [W:] Maruszczak H. (red.) Problems of the stratigraphy and paleogeography of loesses. Guide-book of the Intern. Symp., 6–10 September 1985. Wyd. UMCS, Lublin: 63–80.
PIETKIEWICZ S. 1928 – Pojezierze Suwalszczyzny Zachodniej (Zarys morfologii lodowcowej). Prz. Geogr., 8: 168–222.
SZULC J. 2000 – Middle Triassic evolution of the northern Peri-Tethys area as influenced by early opening of the Tethys Ocean. Ann. Soc. Geol. Pol., 70: 1–48.
Ustawa z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody. Dz.U. z 1949 r. Nr 25, poz. 180.

 Artykuły przeglądowe i naukowe (oceniane przez dwóch recenzentów) powinny zawierać: 1) tytuł pracy (w języku polskim i angielskim); 2) pełne imiona i nazwiska autorów oraz afiliacje wraz z adresami e-mail; 3) abstrakt w języku angielskim (do 200 słów); 4) słowa kluczowe w języku angielskim; 5) tekst artykułu podzielony na wstęp (niezatytułowany), cel pracy, materiał i metody, wyniki badań, wnioski, podziękowania, spis literatury.