ARTYKUŁY DO BIULETYNU PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU GEOLOGICZNEGO
NALEŻY PRZESYŁAĆ DO DNIA 15 czerwca 2015 r.
DRUK BIULETYNU PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU GEOLOGICZNEGO PRZEWIDZIANY
JEST W ROKU 2015
WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH
DO BIULETYNU PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU GEOLOGICZNEGO
Krótkie, recenzowane artykuły naukowe zostaną opublikowane w Biuletynie Państwowego Instytutu Geologicznego. Artykuły, przygotowane zgodnie z instrukcją, należy przesyłać do dnia 15 stycznia 2015 r. na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Tekst, tabele, wykresy, ilustracje i objaśnienia do ilustracji i tabel prosimy zapisać jako osobne pliki.
Objętość artykułów: do 5-6 stron tekstu wraz z literaturą (bez tabel i ilustracji), z podwójnym odstępem między wierszami, 12-punktową czcionką (Times New Roman) i 4-centymetrowym marginesem z lewej strony.
Tekst: format zapisu — MS Word. Akapity powinny być wyrównane do lewej strony (niejustowane), należy wyłączyć opcję dzielenia wyrazów, nie stosować wcięć akapitowych, wypośrodkowań ustawianych spacjami. Wszystkie jednostki miar podawać w systemie SI. Cytowane pozycje literatury umieszczać w nawiasach, podając nazwisko i rok wydania, np. (Kowalski, 1998).
- Abstrakt. Abstrakt, do 300 słów, publikowany będzie w języku polskim i angielskim. Powinien zwięźle przedstawiać metody, wyniki badań i wnioski.
Słowa kluczowe. Poniżej abstraktu należy podać 5–7 słów kluczowych opisujących tematykę pracy; w języku polskim i angielskim.
Uwaga! Streszczenie w języku angielskim nie powinno przekraczać 10% objętości całej pracy.
Literatura cytowana. Spis literatury, ułożony alfabetycznie, powinien zawierać tylko cytowane w tekście, w objaśnieniach do ilustracji i w tabelach. Skróty nazw czasopism i serii wydawniczych podawać zgodnie z Bibliografią geologiczną Polski i formalnymi wymogami redakcji.
Wszyscy autorzy składanych prac są zobowiązani do podania stopnia naukowego, afiliacji instytucji macierzystej oraz aktualnego adresu zamieszkania, niezbędnego do zawarcia umowy autorskiej.
Przykłady:
KONDRACKI J., 1998 — Geografia regionalna Polski. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
MALEC J. , 1993 — Upper Silurian and Lower Devonian in the western Holy Cross Mts. Geol. Quart., 37, 4: 501–536.
WAGNER R., 1987a — Stratigraphy of the uppermost Zechstein in north-western Poland. Bull. Pol. Acad. Sc. Earth. Sc., 35, 3: 265–273.
WAGNER R., 1987b — Cechsztyn. W: Budowa geologiczna wału pomorskiego i jego podłoża (red. A. Raczyńska). Pr. Inst. Geol., 119: 64–81.
Uwaga: dla książek należy bezwzględnie podać wydawcę i miejsce wydania. Pozycje literatury w alfabetach cyrylickich muszą być podane w transliteracji na język polski.
Ilustracje. Ilustracje należy przygotować w formacie wektorowym, w programie graficznym CorelDraw lub Ilustrator (w przypadku stosowania innych programów należy zapisać pliki w formacie umożliwiającym import do ww. programów, np. PDF lub WMF). Grafikę rastrową (zdjęcia, obrazy skanowane) należy przekazać w jednym z formatów: TIFF, CPT, PSD, EPS lub JPG (w oryginalnym formacie). Rozdzielczość zeskanowanych fotografii kolorowych powinna wynosić minimum 300 dpi, fotografii czarno-białych – co najmniej 600 dpi, rysunków czarno-białych (liniowych) – 1200 dpi.
Kolorowe ilustracje prosimy załączać tylko w uzasadnionych przypadkach, tzn. kiedy zastosowanie szerokiego zakresu barw pochodnych decyduje o jakości ilustracji i jest niezbędne do wyrażenia treści. Autorzy są zobowiązani do partycypowania w kosztach druku kolorowych załączników.
Ilustracje powinny być przekazywane w takich wymiarach, aby zmieściły się na kolumnę tekstu (maks. 175 x 245 mm). Rysunki nie mogą zawierać zbędnych szczegółów, wielkość opisów nie może być mniejsza niż 6 pkt. Na mapach i przekrojach należy umieścić podziałkę liniową. Prosimy o niestosowanie na rysunkach wektorowych wypełnień deseniem dwukolorowym, jak również linii cieńszych od 0,12 mm. Objaśnienia figur w języku polskim i angielskim powinny być umieszczone pod rysunkiem (nie należy stosować kostek z numeracją).
Ostre i kontrastowe odbitki fotograficzne muszą być wykonane na błyszczącym papierze. Tablice fotograficzne powinny być przygotowane na białym kartonie na kolumnie o wymiarach 175 x 245 mm. Na wszystkich ilustracjach należy nanieść miękkim ołówkiem nazwisko autora i numer figury.
Materiały elektroniczne (płyty) i oryginały ilustracji prosimy dostarczać do Zakładu Publikacji dopiero po wprowadzeniu uwag recenzenta i zaleceń technicznych redakcji.
Tabele. Tabele muszą być zapisane w oddzielnych plikach, w formacie MS Word lub Excel (maksymalny format A4).
***
W przypadku wątpliwości co do formalnych wymagań autorzy są proszeni o bezpośredni kontakt i konsultację z Zakładem Publikacji PIG-PIB.
Dodatkowe informacje:
dr Magdalena Pańczyk
Laboratorium Analiz w Mikroobszarze
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
- Rakowiecka 4, 00-975 Warszawa
- 0-22 45 92 232
- kom. 0-501 257 086
%This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego
nr 439 tom1, tom 2